اسکای رانینگ ( skyrunning ) چیست؟

sky-running-01-700x525.jpg

فدراسیون بین المللی اسکای رانینگ در سال ۲۰۰۸ و با تغییر فدراسیون ورزشهای ارتفاع FSA بنیان گذاری شد. این فدراسیون به منظور گسترش، مدیریت و نظارت بر ورزش sky running و فعالیت های چندگانه تاسیس گردید.
sky
عبارت است: …

از دویدن در ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر. جایی که درجه سختی حدود بیش از ۱۱ درجه نباشد و شیب آن بیش از ۳۰ درجه باشد که می توان آن را “دوی کوهستان” نامید.

رشته های skyrunning و ورزشهای ارتفاع sky sport به رشته های مختلفی تقسیم می شوند. که شامل sky marathon – sky race – vertical kilometer sky raid میشود. sky runner به کسانی اطلاق می شود که در رقابتهای دوی ارتفاع بالای ۲۰۰۰ متر شرکت کنند.
فدراسیون بین المللی skyrunning 
یک سازمان بین المللی غیردولتی با اهداف غیر درآمد زا می باشد و دارای هویت قانونی است. این فدراسیون دارای مرجع قانونی و بین المللی برای تمام رقابت های skyrunning در سطح دنیا بوده و مقر آن در سوییس است. قوانین و مقررات مربوط به این رشته توسط این فدراسیون تنظیم می شود و به این وسیله حقوق ، وظایف و تعهدات شرکت کنندگان در رقابتهای skyrunning مشخص می شود.

رشته های skyrunning و ورزش های ارتفاع skysport به رشته های مختلفی تقسیم میشوند:

sky marathon-1

مسابقه ای که در ارتفاع حداقل ۲۰۰۰متر و مسافت بین ۳۰ تا ۴۵ کیلومتر صورت می گیرد.مسیر مسابقه می تواند از کوره راه، مسیرهای باریک ، یخی ، برفی تشکیل شود، و به ۴۰۰۰ متر برسد یا از آن فراتر رود.

Ultra sky marathon-2

مسابقه ای که پارامترهای موجود در sky marathon تا حدود بیش از ۵% افزایش یابد و ارتفاع در آن حداقل ۲۵۰۰ متر و طول مسیر بیش از ۵۰ کیلومتر باشد.

sky race-3

مسابقه ای که بین ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ متر ارتفاع، حداقل طول مسیر ۲۰ کیلومتر و حداکثر ۳۰ کیلومتر باشد. در کشورهایی که ارتفاع بیش از ۲۰۰۰ متر وجود ندارد اگر ارتفاع ۱۳۰۰ متر وجود داشته باشد آن را در این مسابقه تقسیم بندی می کنند.

vertical kilometer sky raid-4

مسابقه ای که در ارتفاع ۱۰۰۰ متر انجام می گیرد. ( در سطح های مختلف زمین) و طول مسیر از ۵ کیلومتر تجاوز نمی کند.

بخش دوی کوهستان skyrunning در ایران به منظور اجرای بخشنامه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و شناخت علاقه مندان و پرورش افراد مستعد و حمایت از قهرمانان این رشته در تاریخ شهریور ۹۳ تشکیل شد.
اولین دوره برگزاری مسابقات اسکای رانینگ توسط هیئت های استان ها جهت انتخاب اعضا در هر استان ( ۵ نفر بانوان و ۵ نفر آقایان) در نیمه دوم خرداد ماه ۹۳ برگزار شد. مجری و برنامه ریز مسابقات کشوری فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی میباشد
قهرمان نامدار باب گراهام (Bob Graham Round) یک دونده مشهور کوهستان است. وی در منطقه Lake District که یکی از مناطق رویایی برای سنگنوردان و راهپیمایان است از میان ۴۲ قله مسیری ۱۲۰ کیلومتری را در سال ۱۹۳۱ به مدت زمان باورنکردنی ۲۴ ساعت پشت سر گذارده است.در این مسیر خوراک وی نان، کره، تخم مرغ آب پز و شیرینی بود.


پس از وی در سال ۱۹۶۰ کوهپیمای مشهور دیگری به نام Alan Heaton با روشی علمی در مدت زمان ۲۲ ساعت و ۱۸ دقیقه این مسیر را طی نموده است و در آخر نیز Billy Bland در مدت زمان ۱۳ ساعت و ۵۳ دقیقه این مسر را طی نموده است .

نقل از سایت کوهنوردان زرتشتی ایران

http://www.kziran.com/training/various/670-skyrunning-%D8%AF%D9%88%DB%8C-%DA%A9%D9%88%D9%87%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86

  • مدیر سایت
  • مرداد ۶, ۱۳۹۴
  • 213 بازدید

اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.