باشگاه کوهنوردی ردپا
استان : فارس
شهرستان : شیراز
نزدیکترین روستا : قلات
سطح برنامه : کوهپیمایی
تعداد شرکت کنندگان : ۵ نفر
تاریخ برگزاری : ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۹
وضعیت آب و هوا : آفتابی
نوع وسیله نقلیه : سواری
ارتفاع قله : ۲۹۲۳ متر
مختصات قله :
۲۹° ۴۷′ ۲۳.۶″ N 52° ۱۸′ ۲۴.۲″ E

وجود چشمه : در مسیر انتخابی دو چشمه (طهماسبی و غوره سیاه)
پیمایش مسیر رفت و برگشت : ۱۳ کیلومتر(از روستای قلات به چشمه طهماسبی و بازگشت به مسیر یال اصلی قله و صعود قله و برگشت از قله به چشمه غوره سیاه و روستای قلات)

شرح گزارش:

ساعت ۶و۲۰ دقیقه صبح روز جمعه ۱۷ بهمن ماه ۹۹ به همراه ۴نفر از همنوردان با دو وسیله ی شخصی از میدان احسان شیراز به سمت روستا ی قلات به راه افتادیم روستای تاریخی قلات از توابع بخش مرکزی شهرستان شیراز است که با مختصات جغرافیایی ۵۲ درجه و ۱۹ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۴۸ دقیقه عرض شمالی، در ۱۵ کیلومتری شمال غرب شهر شیراز واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۲۰۶۵ متر است.
قلات، از جمله روستاهای تاریخی استان فارس است که قدمتی طولانی دارد. بقایای بناهای قدیمی که تاریخ برخی از آن‌ها به قرون‌ پیش و بعد از اسلام برمی گردد، تاریخ استقرار انسانی در این ناحیه را به دوران‌های گذشته پیوند می‌زند.
در این روستا بناهایی وجود دارد که قابل ضبط و حفظ می‌باشد. از آن جمله کلیسای روستا است که توسط مسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ساخته شده است و دیوار خارجی آن هم در شرف تخریب است.
حدود ساعت ۷ ماشین ها را نرسیده به بافت قدیم روستا پارک کرده و کوله ها را برداشتیم و پیمایش آغاز شد. از داخل روستا به سمت کلیسای قدیمی حرکت کردیم ده ها سگ که در روستا پرسه می زدند اطرافمان را احاطه کرده بودند که چندتایی از آنها تا رسیدن به قله و برگشت ما را همراهی کردند.از کنار کلیسای قدیمی گذشتیم و وارد ارتفاعات شدیم. بیشتر مسیر پاکوب بود و شیب نسبتا ملایمی داشت فقط در بعضی نقاط مجبور بودیم دست به سنگ شویم و خوشبختانه با راهنمایی های خوب سرپرست برنامه به راحتی این مسیر ها را پشت سر گذاشتیم .حدود ساعت ۸ و ۴۰ دقیقه به “چشمه طهماسبی” رسیدیم اطراف چشمه سازه های طبیعی یخی کوچک و بزرگی دیده می شد که به یادمان می آورد در فصل زمستان هستیم چون طبیعت بهاری بود و دمای هوا بسیار ملایم ، کنار چشمه طهماسبی به صرف صبحانه پرداختیم و ساعت ۹ بخشی از مسیر را برگشتیم تا به یال اصلی رسیدیم و به سمت قله حرکت کردیم در بخشهایی از مسیر تکه های برف سطح زمین را پوشانده بود و بعضی جاها یخ زده بود و باید دقت زیادی می کردیم که لیز نخوریم ، ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه به قله قلات با ارتفاع ۲۹۲۳ متر رسیدیم و پس از خواندن سرود ای ایران مشغول گرفتن عکس های گروهی و تکی شدیم .وزش باد ملایم بود و منظره ی زیبایی از قله های دور و نزدیک که قبلا رفته بودیم ویا قصد داشتیم در آینده برویم دیده می شد. بعد از ۲۰ دقیقه مسیر برگشت را که همان مسیر صعود بود منهای چشمه طهماسبی در پیش گرفتیم .ساعت ۱۳ جهت صرف ناهار در چشمه “غوره سیاه” توقف کردیم و پس از نیم ساعت مسیرمان را ادامه دادیم و ساعت ۱۴و ۳۰ دقیقه به روستا رسیدیم .۱۴ و ۳۵ دقیقه سوار ماشین شده و ساعت ۱۵ به شیراز رسیدیم .
کل پیمایش انجام شده ۱۳ کیلومتر بود که حدود یک کیلومتر آن رفت و برگشت مسیر چشمه طهماسبی بود.
بافت زمین منطقه ماسه‌ای و سنگلاخ است و عمده مسیر صعود و فرود به صورت پاکوب به همراه دست به سنگ است. از پوشش گیاهی نیز می‌توان به ارژن، بادام کوهی، بنه، بلوط، وول، کهکم، آویشن و گون اشاره نمود.
با تشکر از همنوردان خوب باشگاه ردپا

✍گزارش از : مینا شعبانی


اشتراک گذاری :  |   |   |   |   |   | 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.