ورود

Login to your account

Username
Password *
Remember Me
شما اینجا هستید: خانه ردپا اطلاعیه ها معرفی کوه شناسی آشنايي با كوه‌ سهند

اطلاعیه ها

آشنايي با كوه‌ سهند

سهند نام قله‌ای در جنوب شهر تبریز دراستان آذربایجان شرقی است ارتفاع کوه سهند از سطح دریا 3695 متر می‌باشد و مخروطی بسیار پهن و گسترده دارد که از توف‌ها و خاکسترهای فوران تشکیل گردیده و بر اثر آب‌های جاری دره‌های تنگی در آنها ایجاد شده است.

سهند در زمره کوه‌های رشته کوه‌های البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن جام نام دارد كه ۳۷۱۰ متر ارتفاع دارد. سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می‌باشند.سهند در تمام سال پوشیده از برف است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون است.كوهستان سهند بعد از سبلان يكي از بزرگترين و مهمترين برجستگي‌هاي آذربايجان و از معروفترين كوه‌هاي آتشفشان و خاموش ايران است كه در 50 كيلومتري جنوب تبريز و 40 كيلومتري شمال مراغه قرار گرفته است.

قله منفرد و آتشفشاني خاموش سهند در ميان جلگه آذربايجان قد برافراشته است اين كوهستان آتشفشاني خاموش شبيه آرارات و البرز و سبلان بوده خط فاصل بين دو توده خروجي البرز و توده ارمنستان به وجود آمده است.ارتفاع متوسط سهند 1400 تا 2200 متر بوده كه در آن بريدگي‌هاي سخت، دامنه‌هائي با شيب تند با تنگه‌هاي باريك و رشته كوه‌ها كشيده شده در موازات يكديگر به وجود آمده است. در اين تنگه‌هاي كوهستاني رودخانه‌هاي پر آبي به سوي دو آبگير عمده آذربايجان يعني درياچه اروميه و دره قزل اوزن جريان دارند.جهت رشته كوه‌هاي سهند اكثراً شرقي - غربي است ولي در مجموع كوه‌هاي سهند به صورت شعاعي در جهت مساوي كشيده شده‌اند.

حد شرقي سهند، شهرستان هشترود تا دره قزل اوزن و حد غربي آن سواحل شرقي درياچه اروميه مي‌باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شما اینجا هستید: خانه ردپا اطلاعیه ها معرفی کوه شناسی آشنايي با كوه‌ سهند